Podsumowanie roku 2012 – najważniejsze wydarzenia

W świecie płetwonogich w 2012 roku działo się wiele. Urodziło się wiele zwierzaków, otwarto nowy obiekt  w Polsce oraz sprowadzono nowy gatunek,  rehabilitowano zwierzaki w potrzebie a dzikie foki regularnie odwiedzały polskie plaże. Poniżej znajduje się wcale nie takie krótkie podsumowanie minionego roku. Skupiłam się głównie na wydarzeniach z Polski, ale kilka słów o innych krajach także się w nim znalazło. Zapraszam do lektury!

STYCZEŃ

1 – Rok 2012 w Zeehondencreche Lenie ‚t Hart rozpoczął się od ‚foczej powodzi’. Ze względu na silne sztormy ogromna liczba szczeniąt foki szarej (Halichoerus grypus) wymagała rehabilitacji. Ilość zwierząt przetrzymywanych w tym ośrodku kilkukrotnie przekraczała liczbę dostępnych miejsc. Awaryjnie dobudowywano lub adaptowano nowe pomieszczenia.

Przepełnione fokami tymczasowe pomieszczenie w Zeehondencreche, źródło

9 – W Zeehondencreche Lenie ‚t Hart odbyła się operacja foki pospolitej (Phoca vitulina). Zwierzę miało problem z infekcją w przedniej płetwie.

11 – W Świnoujściu obserwowano młodą fokę żerującą w porcie.

12 – W Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie odbyło się inauguracyjne spotkanie w sprawie tworzenia krajowych programów ochrony dwóch gatunków ssaków morskich: foki szarej oraz morświna. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

17 – Około 8 mil morskich od brzegu na wysokości Dziwnówka obserwowano fokę szarą (Halichoerus grypus).

19 – W Rąbce obserwowano dwie foki pływające około 200 m od brzegu.

26 – W Krynicy Morskiej obserwowano fokę przebywającą w pobliżu portu rybackiego.

Foka w Krynicy Morskiej, źródło

Foka w Krynicy Morskiej, źródło

29 – W okolicach Midway Atoll schwytano agresywnego samca mniszki hawajskiej (Monachus schauinslandi). Od dwóch lat zwierzę atakowało i zabijało szczenięta z własnego gatunku. Początkowo próbowano odstraszyć fokę od miejsc rozrodczych  za pomocą głośnych dźwięków lecz nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Ze względu na to, że mniszki hawajskie są krytycznie zagrożone nie można było samca uśpić. Po schwytaniu został on przetransportowany do Waikiki Aquarium, gdzie posłuży do celów naukowych i edukacyjnych.

29 i 31 – We Władysławowie obserwowano fokę szarą (Halichoerus grypus)

LUTY

1 – W Ostrowiu obserwowano fokę szarą (Halichoerus grypus), był to najprawdopodobniej ten sam osobnik co kilka dni wcześniej we Władysławowie.

Foka szara na plaży w Ostrowiu, źródło

Foka szara na plaży w Ostrowiu, źródło

2 – Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego obserwowano samca foki szarej (Halichoerus grypus).

Samiec foki szarej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, źródło

Samiec foki szarej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, źródło

5 – U ujścia rzeki Piaśnicy obserwowano fokę szarą (Halichoerus grypus).

Foka szara u ujścia Piaśnicy, źródło

Foka szara u ujścia Piaśnicy, źródło

17 – Na wyspie Syros znaleziono szczenię mniszki śródziemnomorskiej (Monachus monachus). Zwierzę było odwodnione i bardzo słabe. Młody samczyk otrzymał imię Fokionas i po przebytej rehabilitacji został wypuszczony na wolność 7 kwietnia.

Fokionas podczas rehabilitacji, źródło

21 i 22 – Na wyspie Sobieszewskiej odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. interakcji morskich ssaków z rybołówstwem w ramach tworzonych planów ochrony foki szarej i morświna. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

22 – W Stoczni Gdańskiej obserwowano fokę obrączkowaną (Pusa hispida). Zwierzę widziano w tym samym miejscu także  24.02., 27.02., 29.02. i 01.03.2012.

Foka obrączkowa w Stoczni Gdańskiej, źródło

Foka obrączkowa w Stoczni Gdańskiej, źródło

MARZEC

1 – Narodziny foki szarej (Halichoerus grypus) w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża w Gdańsku. Samica Reja urodziła samczyka.

Młoda foka szara w gdańskim zoo, źródło

Młoda foka szara w gdańskim zoo, źródło

2 – Uśpiono 42 letniego samca foki szarej (Halichoerus grypus), który mieszkał w San Francisco ZOO. Orkney, bo tak miał na imię zwierzak, był jednym z najdłużej żyjących przedstawicieli swojego gatunku. Urodził się w 1970 roku na Wyspie Księcia Edwarda. Od kilku miesięcy pogarszał się stan zdrowia foki, gdy stał się bardzo słaby i letargiczny podjęto decyzję o uśpieniu. W naturze foki szare dożywają do 20-25 lat.

Orkney w San Francisco ZOO, źródło

3 – Narodziny foki szarej (Halichoerus grypus) w płockim ogrodzie zoologicznym. Matką została 33-letnia samica Selma.

Samica Selma karmiąca swoje potomstwo, źródło

6 – Narodziny pierwszej w tym roku foki szarej (Halichoerus grypus) w helskim fokarium. Szczęśliwą mamą została samica Unda Marina, która o godzinie 22.59 urodziła samczyka. Krótko po porodzie mała foczka mierzyła 119 cm długości i ważyła 16.43 kg, otrzymała imię Lubek.

Unda Marina z Lubkiem

Unda Marina i jej syn Lubek, źródło

7 – Narodziny drugiej w tym roku foki szarej (Halichoerus grypus) w helskim fokarium. Samica Ewa o godzinie 0.40 urodziła samczyka. Szczenię ważyło 15,58 kg i mierzyło 117 cm długości. Otrzymało imię Laskorn.

Ewa z synem Laskornem, źródło

Ewa i jej syn Laskorn, źródło

8 – Narodziny trzeciej w tym roku foki szarej (Halichoerus grypus) w helskim fokarium. Samica Ania o godzinie 22.34 urodziła samczyka. Młoda foczka ważyła 16.74 kg i mierzyła 116 cm długości, otrzymała imię Lugier.

Ania i jej syn Lugier

Ania i jej syn Lugier, źródło

7 i 8 – W Sobieszewie odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej „Zakłócenia, hałas, zanieczyszczenia”, powołanej w ramach projektu „Opracowanie i konsultacja projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna”. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

11 – W okolicy Jantara znaleziono martwą fokę szarą (Halichoerus grypus). Była to młoda samica o długości ciała 157 centymetrów. Przyczyną śmierci zwierzaka było silne uderzenie czymś ciężkim i ostrym w głowę. Poza zdruzgotaną czaszką na dobrze odżywionym ciele foki innych ran nie odnotowano.

Zwłoki foki szarej w Jantarze, źródło

Zwłoki foki szarej w Jantarze, źródło

14 – W ujściu Wisły – Przekop obserwowano fokę obrączkowaną (Pusa hispida).

Foka obrączkowana w ujściu Wisły - Przekop, źródło

Foka obrączkowana w ujściu Wisły – Przekop, źródło

22, 23 i 24 – W pobliżu portu rybackiego w Helu obserwowano pływającą fokę.

22 – Ponowna obserwacja foki obrączkowanej (Pusa hispida) w ujściu Wisły – Przekop.

Foka obrączkowana w ujściu Wisły – Przekop, źródło

23 – Obserwacja foki pospolitej (Phoca vitulina) w ujściu Wisły – Przekop.

KWIECIEŃ

2 i 3 – W Łebie odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej ds. interakcji morskich ssaków z rybołówstwem w ramach tworzonych planów ochrony foki szarej i morświna. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

9 – Obserwacja na plaży w Jastrzębiej Górze młodej foki szarej (Halichoerus grypus). Zwierzę było w dobrej kondycji, bez widocznych urazów i objawów chorobowych. Szczenię spało na plaży, a po przebudzeniu udało się do wody.

Młoda foka szara na plaży w Jastrzębiej Górze, źródło

Młoda foka szara na plaży w Jastrzębiej Górze, źródło

11 – Obserwacja foki pospolitej (Phoca vitulina) w ujściu Wisły – Przekop.

Foka pospolita w ujściu Wisły – Przekop, źródło

12 – W Gdyni w basenie portowym obserwowano pływającą fokę.

17 i 18 – W Łebie odbyło się spotkanie grupy roboczej „Monitoring gatunków i badania naukowe”, powołanej w ramach projektu „Opracowanie i konsultacja projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna”. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

23 – W okolicy Wisełki obserwowano fokę pływającą tuż obok plaży.

24 – W Sopocie odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej „Zakłócenia, hałas, zanieczyszczenia”, powołanej w ramach projektu „Opracowanie i konsultacja projektów krajowych programów ochrony foki szarej i morświna”. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

MAJ

1 -W rezerwacie fok Måkläppen (Szwecja) obserwowano Knopa, fokę szarą (Halichoerus grypus) urodzoną w 2011 roku w helskim fokarium. Identyfikacja zwierzaka była możliwa dzięki symbolowi P38 wymrożonemu na boku ciała. Ostatni sygnał z nadajnika Knopa pochodził z Rezerwatu Mewia Łacha w ujściu Wisły.

Knop w , źródło

Knop w Måkläppen, źródło

8 – W Gdyni odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. informacji, edukacji i komunikacji społecznej w ramach tworzonych planów ochrony foki szarej i morświna. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

10 – W ośrodku rehabilitacyjnym na Hawajach operowano dwie mniszki hawajskie (Monachus schauinslandi). Zwierzęta wymagały interwencji chirurgicznej gdyż wraz z pokarmem połknęły także haczyki wędkarskie.

Mniszka hawajska podczas operacji, źródło

16 – W Vilas ZOO urodziła się foka pospolita (Phoca vitulina). Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że matką została samica Betty w wieku 42 lat! Średnia długość życia u tego gatunku na wolności to 25 lat a wieku około 20 lat foki przestają się rozmnażać. Ojciec szczeniaka, samiec Blacky również ma 42 lata. Początkowo samica nie miała wystarczającej ilości pokarmu i młode trzeba było karmić za pomocą sondy do-żołądkowej. Jednak dość szybko matka zaczęła sama karmić swoje potomstwo. Jest to absolutny rekord jeżeli chodzi o wiek rozmnażających się fok pospolitych.

Mała Lucille ze swoją mamą Betty, źródło

22 – W Dublin ZOO urodziła się uchatka kalifornijska  (Zalophus californianus). Matką została Seanna.

Młoda uchatka kalifornijska w Dublin ZOO, źródło

25 – Do opolskiego zoo przyjechały trzy młode uchatki kalifornijskie (Zalophus californianus) z placówek w Szwajcarii i Niemczech. Trzy samiczki (Ilana  Imilia i Macha) szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.

Pierwsze chwile nowych uchatek kalifornijskich w opolskim zoo, źródło

26 – W Dortmund ZOO urodził się leucystyczny samczyk kotika południowoamerykańskiego (Arctocephalus australis) a kilka dni później na świat przyszła normalnie umaszczona samiczka.

Albinotyczny kotik południowoamerykański w Dortmund ZOO

Albinotyczny kotik południowoamerykański w Dortmund ZOO

27 – W Łebie obserwowano tegorocznego samca foki szarej (Halichoerus grypus). Zwierzę miało liczne rany na ciele i było w bardzo złej kondycji. Mimo podjętej akcji ratunkowej foka zmarła tego samego dnia. Być może stan zdrowia tego osobnika był spowodowany ‚tajemniczą’ substancją toksyczną (prawdopodobniej środkiem bojowym) znajdowaną w maju tego roku na plażach Słowińskiego Parku Narodowego.

Ranny samiec foki szarej w Łebie, źródło

Ranny samiec foki szarej w Łebie, źródło

30 – Do helskiego fokarium przyjechał młody samiec foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Aron urodzony w tym roku w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Wybrzeża w Gdańsku. Został wypuszczony razem z Laskornem, Lubkiem i Lugierem do Bałtyku. To pierwsza w historii gdańskiego zoo foka, która zasiliła naturalną populację.

Pierwsze kroki Arona na helskiej ziemi, źródło

Pierwsze kroki Arona na helskiej ziemi, źródło

30 – W pobliżu Cypla Helskiego obserwowano pływającą fokę.

30 – Do Sea Park Sarbsk przyjechały dwie młode foki szare (Halichoerus grypus). Salt i Lava urodziły się w Kolmarden ZOO.

Salt w basenie Sea Parku, źródło

Salt w basenie Sea Parku, źródło

31 – W Pittsburgh ZOO urodziła się uchatka kalifornijska  (Zalophus californianus). Matką została Zoey, to jej drugie dziecko.

Zoey ze swoim dzieckiem, źródło

CZERWIEC

1 – Do Zeehondencreche Lenie ‚t Hart trafiło pierwsze szczenię foki pospolitej (Phoca vitulina) w tym sezonie rozrodczym. Zwierzak zbyt szybko utracił kontakt z matką i bez pomocy ludzi padł by z głodu. Samiczkę nazwano Miriam.

Mała Miriam jedzie do Zeehondencreche, źródło

2 – W Blackpool ZOO urodził się samiec uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Anya, to jej pierwsze dziecko. Ojcem został Max. Młoda uchatka otrzymała imię Niko.

Młoda uchatka kalifornijska w Blackpool ZOO, źródło

3 – W Omaha’s Henry Doorly Zoo urodziła się uchatka kalifornijska (Zalophus californianus).  Rodzicami zostali Chino i Gina.

Młoda uchatka kalifornijska wraz z matką w Omaha ZOO, źródło

4 – W ogrodzie zoologicznym w Belfaście urodził się samiec uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Stella a ojcem 20-letni Wesley. Szczenię otrzymało imię Solo.

Młoda uchatka kalifornijska w Belfast ZOO, źródło

5 – Po raz dziesiąty Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wypuściła na wolność młode foki szare (Halichoerus grypus) do Bałtyku. Ty razem były to same samce, trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium (Lugier, Laskorn i Lubek) a jeden w gdańskim ogrodzie zoologicznym (Aron).  Wszystkie zostały wyposażone w nadajniki, umożliwiające obserwację ich migracji. Wymrożono im również na bokach numery identyfikacyjne (litera „P” i numer wypuszczanej foki) i wszczepiono mikrochipy. Plaża w Czołpinie, należąca do Słowińskiego Parku Narodowego, tradycyjnie stała się punktem startowym „życia na własną płetwę” wypuszczanych fok. Akcja wypuszczania fok to nieodzowny element projektu „Restytucji foki szarej (Halichoerus grypus) na południowym Bałtyku”.

Pierwsze kroki na wolności, źródło

Pierwsze kroki na wolności, źródło

5 – Do Sea Park Sarbsk przyjechała samica foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Boja. Zwierzak urodził się dwa lata temu w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Boja już w Sea Parku, źródło

Boja już w Sea Parku, źródło

7 – W monachijskim ogrodzie zoologicznym urodziła się samiczka uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Molly a ojcem Barney. Szczenię otrzymało imię Mona.

Uchatki kalifornijskie w monachijskim zoo, źródło

9 – Otwarcie Sea Park Sarbsk. To pierwszy w Polsce park rekreacyjno-edukacyjny o tematyce mórz i oceanów. Główną atrakcją jest fokarium z fokami szarymi (Halichoerus grypus) oraz kotikami południowoamerykańskimi (Arctocephalus australis).

W Sea Parku oprócz fok i kotików są także inne atrakcje, źródło

9 – W Blackpool ZOO urodził się samica uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Gina, to jej pierwsze dziecko. Ojcem został Max. Młoda uchatka otrzymała imię Rubi.

Rubi – młoda uchatka w Blackpool ZOO, źródło

11– W ogrodzie zoologicznym w Belfaście urodziło się drugie w tym roku szczenię uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Arielle a ojcem 20 – letni Wesley. Samiczka otrzymała imię Twirl.

Młode uchatki kalifornijskie w Belfast ZOO, źródło

17 – W monachijskim ogrodzie zoologicznym urodziła się druga samiczka uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Elfie a ojcem Barney. Szczenię otrzymało imię Melly.

19 – W monachijskim ogrodzie zoologicznym urodziła się samiec uchatki kalifornijskiej (Zalophus californianus). Matką została Sandy a ojcem Barney. Szczenię otrzymało imię Max.

Młode uchatki kalifornijskie w monachijskim zoo, źródło

20 – W Milwaukee ZOO urodziła się uchatka kalifornijska  (Zalophus californianus). Matką została Makaia, młody samczyk otrzymał imię Colby.

Colby w Milwaukee ZOO, źródło

20 – Do Sea Park Sarbsk przyjechała czwarta (i ostatnia) foka szara (Halichoerus grypus). Samiczka o imieniu Fala urodziła się 3 marca tego roku w płockim zoo.

Pierwsze kroki Fali w Sea Parku, źródło
Pierwsze chwile Fali w Sea Parku, źródło

25 – W greckim  Attica Zoological Park urodziła się pierwsza w historii tego miejsca uchatka kalifornijska (Zalophus californianus). Matką została Mara a ojcem Charlie. Dla samicy to już drugie urodzone młode.

Samica Mara wraz ze swoim potomkiem, źródło

27 – W Memphis ZOO urodziła się uchatka kalifornijska (Zalophus californianus). Rodzicami zostali Callie i Andre. Samiczka otrzymała imię Teva, jest to pierwsza uchatka kalifornijska urodzona w tym zoo.

Teva z Memphis ZOO, źródło

28 – W monachijskim ogrodzie zoologicznym urodziła się czwarta w tym roku uchatka kalifornijska (Zalophus californianus). Matką została Johna a ojcem Barney. Młoda samiczka otrzymała imię Momo.

Żłobek w monachijskim zoo, źródło

LIPIEC

8 – Na plaży w Świbnie znaleziono ciało młodej foki szarej (Halichoerus grypus). Udało się zidentyfikować zwierzę, to samiec Lugier wypuszczony w czerwcu do Bałtyku. Najprawdopodobniej wpadł w sieci rybackie, ktoś odciął mu również nadajnik satelitarny.

Zwłoki Lugiera na plaży w Świbnie, źródło

Zwłoki Lugiera na plaży w Świbnie, źródło

10 – W New England Aquarium urodziło się szczenię uchatki niedźwiedziowatej (Callorhinus ursinus). Matką została 14-letnia Ursula a ojcem Isaac. To pierwsze potomstwo dla tej samicy.

Ursula ze swoim dzieckiem, źródło

14, 15 i 18 – W okolicy Gniwewu (883 km Wisły!) obserwowano fokę pospolitą (Phoca vitulina).

Foka pospolita koło Gniewu, źródło

Foka pospolita koło Gniewu, źródło

20 – W Edmonton Valley Zoo urodziła się uchatka niedźwiedziowata (Callorhinus ursinus). Matką została samica Misha. Młoda samiczka otrzymała imię Nika.

Nika w basenie w Edmonton ZOO, źródło

22 – Do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego trafiła młoda foka pospolita (Phoca vitulina). Samczyk o imieniu Rowek ze względu na stan zdrowia i zbyt szybkie odłączenie od matki wymagał rehabilitacji.

Rowek w foczym szpitaliku, źródło

Rowek w foczym szpitaliku, źródło

26 – Na plaży w Przebrnie obserwowano fokę szarą  (Halichoerus grypus).

Foka na plaży w Przebrnie

Foka na plaży w Przebrnie, źródło

27 – W ujściu Wisły – Przekop obserwowano jednocześnie 55 fok!

SIERPIEŃ

4 – W Albanii zaobserwowano mniszkę śródziemnomorską (Monachus monachus). Do tej pory gatunek ten u wybrzeży Albanii miał status ‚wymarły’.

Mniszka śródziemnomorska u wybrzeży Albanii, źródło

10 – Do Sea Park Sarbsk  przyjechały z Urugwaju 4 kotiki południowoamerykańskie (Arctocephalus australis). Są to 3 samiczki (Lisa, Luba i Naty) oraz jeden samiec (Ricki). Zwierzęta są młode, mają po 3 lata.

Kotiki południowoamerykańskie w Sea Parku, źródło

15 – W rejonie Kuźnicy od strony Zatoki Puckiej obserwowano fokę obrączkowaną (Pusa hispida). Zwierzę było w dobrej kondycji i  odpoczywało w ustronnym miejscu przy opasce chroniącej brzeg. Co ciekawe, foka była zupełnie niepłochliwa, w tym samym miejscu obserwowano ją jeszcze przez kilka dni.

Foka obrączkowana w okolicy Kuźnicy

Foka obrączkowana w okolicy Kuźnicy, źródło

WRZESIEŃ

19 – W okolicy Naxos znaleziono szczenię mniszki śródziemnomorskiej (Monachus monachus). Zwierzę było odwodnione i bardzo słabe. Najprawdopodobniej niekorzystne warunki pogodowe spowodowały, że szczeniak utracił kontakt ze swoją matką. Mimo podjętej rehabilitacji zwierzę padło 5 listopada.

Młoda mniszka śródziemnomorska w kwarantannie, źródło

20 – W Sopocie odbyło się spotkanie wszystkich grup roboczych w sprawie tworzenia krajowych programów ochrony dwóch gatunków ssaków morskich: foki szarej oraz morświna. Działania te są realizowane w ramach projektu „Wsparcie restytucji ssaków bałtyckich w Polsce” koordynowanego przez WWF Polska oraz Stację Morską IO UG w Helu. Więcej o programach ochrony można przeczytać tutaj.

23 – Do łódzkiego ogrodu zoologicznego przyjechał samiec uchatki patagońskiej (Otaria flavescens) imieniem Sofus. Zwierzak ma 7 lat i przyjechał z Edynburga. Więcej o tym pisałam tutaj.

Sofus - nowy mieszkaniec łódzkiego zoo, źródło

Sofus – nowy mieszkaniec łódzkiego zoo, źródło

PAŹDZIERNIK

23 – W Zeehondencreche Lenie ‚t Hart przeprowadzono operacje 4 fok pospolitych (Phoca vitulina). Zwierzęta do ośrodka trafiły z poważnie uszkodzonymi płetwami, które podczas zabiegu amputowano. Zabiegi chirurgiczne u płetwonogich są niezwykle trudne dlatego został zaangażowany międzynarodowy zespół specjalistów. Na szczęście wszystko się udało i po odbytej rehabilitacji foki trafiły na wolność.

5 – Obserwacja foki pospolitej (Phoca vitulina) w ujściu Wisły – Przekop.

Foka pospolita w ujściu Wisły – Przekop, źródło

12 – Ponowna obserwacja foki pospolitej (Phoca vitulina) w ujściu Wisły – Przekop.

24 – Na jednej z Wysp Farnych (Wielka Brytania) samica foki szarej (Halichoerus grypus) urodziła bliźnięta. To bardzo rzadki przypadek gdyż u tego gatunku najczęściej rodzi się tylko jedno młode. Samicy udało się odchować oba szczeniaki. Więcej o tym pisałam tutaj i tutaj.

Focze bliźniaki, źródło

26 – Holenderska pływaczka, trzykrotna mistrzyni olimpijska z Pekinu i Londynu, Ranomi Kromowidjojo uwolniła do Morza Wattowego adoptowaną przez siebie fokę pospolitą (Phoca vitulina). Zwierzak otrzymał imię ‚Ranomi’, do Zeehondencreche trafił latem jako opuszczone przez matkę szczenię.

Ranomi uwalnia ‚Ranomi’, źródło

30 – W Piaskach obserwowano samca foki szarej (Halichoerus grypus)

LISTOPAD

2 – Obserwacja foki pospolitej (Phoca vitulina) w ujściu Wisły – Przekop.

5 –  W Piaskach obserwowano samca foki szarej (Halichoerus grypus)

16 – Na tzw. małej plaży w Helu obserwowano dorosłego samca foki szarej (Halichoerus grypus). Jego zachowanie oraz wygląd (wychudzenie) wskazywało na to, że zwierzę nie jest w pełni sił i być może wymaga leczenia. Niestety zanim pracownicy Stacji Morskiej podjęli jakiekolwiek działania foka została spłoszona. Więcej o tym pisałam tutaj.

Samiec foki szarej na tzw. małej plaży w Helu, źródło

Samiec foki szarej na tzw. małej plaży w Helu, źródło

23 – Po 4 miesiącach rehabilitacji w Stacji Morskiej do Bałtyku powrócił Rowek, młoda foka pospolita (Phoca vitulina). Więcej o tym pisałam tutaj.

Pierwsze kroki Rowka na wolności, źródło

Pierwsze kroki Rowka na wolności, źródło

25 – Do Zeehondencreche Lenie ‚t Hart na rehabilitację trafiło pierwsze szczenię foki szarej  (Halichoerus grypus) w tym sezonie rozrodczym.

GRUDZIEŃ

1 –  Od tej pory rezerwat Mewia łacha będzie monitorowany przez Strażnika Terenowego w Ujściu Wisły (STUW), który dostarczy danych co do występowania fok i ptaków morskich w tym rejonie.

8 – Na wolność trafiły 4 foki pospolite (Phoca vitulina), które w październiku przeszły operacje w Zeehondencreche Lenie ‚t Hart. Badania wykazują, że foki z amputowanymi płetwami są w stanie poradzić sobie na wolności.

9 – Na plaży w Mechelinkach obserwowano samicę foki szarej  (Halichoerus grypus).

Samica foki szarej w Mechelinkach, źródło

9 – Helskie foki szare (Halichoerus grypus) przeszły badanie USG, które potwierdziło ciąże u 3 samic: Undy, Ewy i Ani. Więcej o tym pisałam tutaj.

Foka Agata podczas badania, źródło

Foka Agata podczas badania, źródło

Reklamy

One response to “Podsumowanie roku 2012 – najważniejsze wydarzenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s