Problemy młodych uchatek

Młode uchatki kalifornijskie podczas rehabilitacji, źródło

Młode uchatki kalifornijskie w jednym z ośrodków rehabilitacyjnych, źródło

Coś bardzo niedobrego dzieje się u pacyficznych wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Odwodnione i wychudzone młode uchatki kalifornijskie (Zalophus californianus) znajdowane są dosłownie wszędzie. Ośrodki rehabilitacji ssaków morskich są już przepełnione a zwierząt w potrzebie ciągle przybywa. Zapraszam do lektury!

Wszystko zaczęło się na początku tego roku. Pod koniec stycznia naukowcy prowadzący badania w rejonie Channel Island zgłosili do ośrodków rehabilitacyjnych bardzo niepokojące obserwacje. Przebywając w pobliżu kolonii uchatek kalifornijskich wielokrotnie widzieli młode wychudzone zwierzęta. W raz z upływem czasy liczba wycieńczonych uchatek w południowej Kalifornii  zaczęła gwałtownie wzrastać. Aktualnie w 5 ośrodkach rehabilitacyjnych znajduje się ponad 500 tych zwierząt! Jest to kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach. Dla niektórych placówek obecna liczba uchatek na rehabilitacji jest większa niż suma wszystkich zwierząt, którym udzielono pomocy w całym zeszłym roku.

Wychudzone uchatki kalifornijskie, źródło

Wychudzone uchatki kalifornijskie, źródło

Prawie wszyscy pacjenci to uchatki w wieku około 9 miesięcy, czyli takie które urodziły się w czerwcu 2012. W tym wieku te ssaki powinny ważyć około 25-30 kg, jednak średnia waga znajdowanych na plażach zwierząt jest o połowę mniejsza. W ‚normalnych latach’ szczyt sezonu na uchatki w potrzebie przypada na kwiecień i maj. Dzieje się tak ze względu na to, że samice uchatek kalifornijskich karmią swoje potomstwo przez blisko rok czasu. Dopiero po tym czasie młode osobniki muszą same zdobywać pokarm – jest to moment krytyczny, nie wszystkie zwierzęta są w stanie sobie  z tym poradzić. W tym roku jest jednak inaczej, wychudzone uchatki znajdowane są znacznie wcześniej. Można więc przypuszczać, że najgorsze jeszcze nie nastąpiło i pomocy ze strony człowieka będzie wymagać jeszcze większa liczba tych zwierząt. Na szczęście młode uchatki kalifornijskie dobrze reagują na rehabilitację, śmiertelność wynosi około 20-30%. Po przyjeździe do ośrodka każdy zwierzak jest dokładnie badany, mierzony i ważony. Pierwszym podawanym pokarmem są papki rybne z dodatkiem elektrolitów. Gdy stan zdrowia się poprawia do diety włączane są całe ryby. Zanim zwierzak powróci do oceanu może minąć nawet kilka miesięcy. Niestety, ale nie każdej uchatce można pomóc, wiele z nich umiera na wyspach położonych z dala od ludzkich siedzib. Na początku roku śmiertelność szczeniąt wynosiła 34%, w lutym wzrosła do 50%. Przypuszcza się, że wskaźnik ten może wzrosnąć nawet do 70%!

Większość zwierząt jest a bardzo ciężkim stanie, źródło

Większość zwierząt jest w bardzo ciężkim stanie, źródło

Naukowcy próbują wyjaśnić co jest powodem wychudzenia młodych osobników. Najprawdopodobniej za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest zbyt mała ilość ryb w przybrzeżnych wodach. Może być ona powodowana przez zbyt wysoką temperaturę i słaby upwelling. Wynoszone z dna zimne wody bogate w składniki odżywcze zapewniają pokarm dla najniższych ogniw łańcucha pokarmowego. To one napędzają cały przybrzeżny ekosystem. Brak wystarczającej ilości fitoplanktonu powoduje zmniejszenie liczebności pozostałych ogniw sieci troficznej, czyli mniej jest skorupiaków i ryb, którymi żywią się uchatki kalifornijskie. Tak się dzieje podczas efektu El Niño, którego teraz jednak nie ma a wody wokół Kalifornii nie są cieplejsze niż zwykle. Druga teoria mówi o przełowieniu. Intensywne rybołówstwo doprowadziło do znacznego zmniejszenia się liczebności niewielkich pelagicznych ryb takich jak sardynki i sardele, które stanowią podstawowy pokarm uchatek. Obecnie samice, aby wykarmić swoje potomstwo muszą podróżować dalej i nurkować głębiej. Brak obecności matki w kolonii przez dłuższy okres składnia szczenię do poszukiwania ryb na własną rękę. Z tym, że tych w pobliżu brzegu nie ma…

Populacja uchatek kalifornijskich zostanie jednak dodatkowo osłabiona. Wysoka śmiertelność szczeniąt urodzonych w 2012 roku to nie wszystko. Gdy w środowisku nie ma wystarczającej ilości ryb u samic często dochodzi do przerwania ciąży, tak aby całą energię mogły poświęcić na wychowywanie urodzonego już potomka. Oznacza to, że w tym roku urodzi się znacznie mniej szczeniąt niż w ubiegłych latach. Na szczęście populacja uchatek kalifornijskich nie jest zagrożona i nawet po efekcie El Niño gdy śmiertelność wynosiła 80% zawsze wracała do wysokiej liczebności. Ważne jest jednak odnalezienie przyczyny zmniejszonej ilości ryb w wodach u wybrzeży Kalifornii i jeśli to możliwe jej przeciwdziałanie. Jeśli za spadek populacji sardynek i sardeli odpowiedzialne są fluktuacje pogodowe to nic się nie da zrobić, a za jakiś czas sytuacja powróci do normy. Jeśli jednak to człowiek doprowadził do tego, że uchatki nie mają na co polować to stan ten może się bardzo szybko jeszcze pogorszyć.

Reklamy

One response to “Problemy młodych uchatek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s