Moda na płetwonoga

Foki szare w helskim fokarium, źródło

Foki szare w helskim fokarium, źródło

Jeszcze do niedawna płetwonogie w ogrodach zoologicznych były trzymane w niewielkich basenach z mętną wodą a do szczęściarzy należeli ci, którym udało się zobaczyć chociaż kawałek wynurzającego się zwierzaka. Obecnie te morskie ssaki stanowią jedne z głównych atrakcji ogrodów zoologicznych. Coraz więcej placówek chce mieć w swojej kolekcji foki czy uchatki aby przyciągnąć więcej turystów. Czemu akurat teraz płetwonogie przeżywają odrodzenie? Zapraszam do lektury!

Obecnie w Polsce mamy 6 gatunków płetwonogich:

foka szara (Halichoerus grypus):

 • ZOO Warszawa
 • ZOO Gdańsk
 • ZOO Płock
 • Zoo Safari Borysew
 • Sea Park Sarbsk
 • Fokarium SMIOUG w Helu
 • ZOO Charlotta (w trakcie budowy)

foka pospolita (Phoca vitulina)

 • ZOO Poznań

kotik afrykański (Arctocephalus pusillus)

 • ZOO Wrocław

kotik południowoamerykański (Arctocephalus australis)

 • Sea Park Sarbsk

uchatka kalifornijska (Zalophus californianus)

 • ZOO Opole

uchatka patagońska (Otaria flavescens)

 • ZOO Kraków
 • ZOO Łódź

Na coraz większą popularność płetwonogich składa się kilka rzeczy. Po pierwsze odpowiednia ekspozycja. Odchodzi się już od zwykłego wykopywania dziury w ziemi. Najnowsze baseny w Polsce mają urozmaiconą linię brzegową, woda w nich jest przejrzysta a dzięki zamontowanym oknom do podwodnego podglądu można obserwować zwierzęta z nieco innej ale jakże ciekawej perspektywy.

opole 2

Basen uchatek kalifornijskich w opolskim zoo, źródło

Dzięki możliwości obserwacji fok czy uchatek pod wodą zwiedzający mają szansę podziwiać te zwierzęta w pełnej krasie. Na lądzie płetwonogie są raczej mało zgrabne, natomiast pod wodą potrafią wyczyniać różne cuda. Co więcej, jako drapieżniki foki i uchatki cechuje duża inteligencja, interesuje je wszystko co nowe w ich otoczeniu, dzięki temu bardzo często zwierzaki te podpływają do okien podwodnych i obserwują ludzi (kto tu kogo obserwuje… 😉 ), czasami się nawet z nimi bawią. Nawet zwykłe mycie szyby może być dla tych morskich ssaków interesujące.

Niestety, ale możliwość oglądania płetwonogich pod wodą mamy możliwość tylko w helskim fokarium (foki szare) oraz w opolskim (uchatki kalifornijskie) i wrocławskim zoo (kotiki afrykańskie). Mimo iż Sea Park Sarbsk otwarto zaledwie rok temu to nie pomyślano o tym, aby zamontować okna podwodne, strasznie szkoda… W budowanym obecnie fokarium w ZOO Charlotta (Strzelinko k. Słupska) wstawiane są właśnie odpowiednie szyby, które umożliwią zwiedzającym podpatrywanie fok szarych.

Jednak to nie okna podwodne podwodne a karmienie połączone z treningiem medycznym powoduje, że płetwonogie są taką atrakcją turystyczną. Jeszcze niedawno w większości ogrodów zoologicznych karmienie polegało na wrzuceniu ryb do basenu. Trening medyczny wg opinii turystów to przedstawienie czy show natomiast wcale nie ma on takiego zadania. Dzięki temu, że zwierzaki uczy się że za odpowiednie zachowanie zostaną nagrodzone to podanie tabletki, sprawdzenie uzębienia czy zrobienie badania USG jest o wiele łatwiejsze. Ze względu na różnice w  możliwościach poruszania się na lądzie i w wodzie oraz w temperamencie trochę inaczej trenuje się foki i uchatki. Różnice można łatwo zobaczyć na poniższych filmikach.

Foki szare w helskim fokarium:

Foki szare w warszawskim zoo:

Foki szare w gdańskim zoo:

Foki szare w Sea Park Sarbsk:

Foka szara w ZOO Safari Borysew:

Foki szare w płockim zoo:

Uchatki patagońskie w krakowskim zoo:

Kotiki afrykańskie w wrocławskim zoo:

Uchatki kalifornijskie w opolskim zoo:

Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia są ściśle związane ze sprawdzaniem stanu zdrowia. Część z nich jest po to aby umocnić więź z trenerem, sprawić przyjemność zwierzakowi czy widzom. Należy pamiętać, że w niewoli ssaki morskie mają mało pobudzających bodźców a nauka nowych rzeczy to dla nich dobra zabawa i wysiłek nie tylko fizyczny ale i intelektualny. Karmienie połączone z treningiem medycznym oraz z prelekcją to doskonały pomysł w hodowli płetwonogich. Nie tylko zwierzakom i trenerom żyje się łatwiej ale także widzowie w końcu mogą podziwiać te zwierzaki w pełnej krasie.

Nie dziwi więc fakt, że w ostatnich latach przybywa nam obiektów gdzie eksponowane są płetwonogie. W 2007 roku otwarto nowy basen w opolskim zoo, dwa lata później tego typu obiekt powstał we Wrocławiu. Rok temu zakończono prace budowlane i sprowadzono foki szare i kotiki południowoamerykańskie do Sea Park Sarbsk. Już niedługo ukończone zostanie fokarium w ZOO Charlotta gdzie będzie można podziwiać aż 10 fok szarych. Czyli w ciągu zaledwie 6 lat przybyły w Polsce  4 obiekty a należy pamiętać, że po skończeniu budowy Afrykarium we wrocławskim zoo kotiki afrykańskie zmienią miejsce zamieszkania a ich stary basen najprawdopodobniej będzie domem dla innych płetwonogich. Podobno jedna z firm chce także wybudować fokarium w Kołobrzegu. Również Śląskie ZOO przymierza się do hodowli fok szarych a od pewnego czasu o uchatkach wspomina dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego.

Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie nowo powstające obiekty będą spełniać najwyższe standardy a baseny starego typu będą modernizowane, chociaż na to drugie raczej się nie zanosi, niestety…. W Warszawie, Gdańsku, Łodzi czy w Borysewie idealnie widać jak do ekspozycji płetwonogich podchodzono w ubiegłym wieku.

Reklamy

4 responses to “Moda na płetwonoga

 1. Tak, popularność płetwonogów rośnie :). Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam fokę z Chorzowa, ale to był ten XX-wieczny basen. Nie ma porównania do Opola. Co prawda tam mógłby być głębszy, ale to coś niesamowitego gdy od przepływających uchatek dzieli Cię zaledwie szyba. W tym roku mam nadzieję zobaczyć kilka nowych – of course dla mnie 😉 – placówek z płetwonogami: W-we, Wrocław i czeski Żlin. Niestety, do tej Francji nie zajadę, ale nie wiem czy uda się jednak z tymi wakacjami na północy Polski, ale jeśli tak to jeszcze dojdą Sea Park Sarbsk, Fokarium na Helu, Zoo w Gdańsku-Oliwie oraz być może Zoo Charlotta ;).

  Mam nadzieję, że foki wrócą do Chorzowa, a ich basen będzie XXI-wieczny xD. Z drugiej strony o fokach myśli też Ostrava i ciekawi mnie, które z tych dwóch najbliżej mnie zoo będzie pierwsze :).

  Pozdrawiam!

  PS. Masz może jakieś wieści w sprawie te tego szczęniecia foki znalezionego w Jastarnii?

  • Szczeniak znaleziony w Jastarni to samczyk foki szarej, zwierzak był wychudzony i w nie najlepszym stanie. Na szczęście dobrze reaguje na zabiegi rehabilitacyjne i je już całe ryby (a nie papkę rybną). Jutro napiszę o nim nieco więcej w nowym poście. Cierpliwości 😉

 2. Bardzo ciekawy tekst, ciekawi mnie tylko kiedy zostanie uruchomione fokarium w Charlocie. Trenera z Sarbska podkupili już jakiś czas temu, a baseny miały być oddane do użytku w zeszłe wakacje. Słyszałem też, że ma to być konkurencyjny obiekt dla Helu, gdyż chcą z Warszawą prowadzić wspólnie program reintrodukcji.

  • Fokarium w ZOO Charlotta jest już na ukończeniu i na pewno zostanie otworzone przed wakacjami. Na początku sprowadzonych zostanie 6 fok szarych a docelowo ma być ich aż 10. Pewnie dużo zależy od pogody, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to być może już w kwietniu będzie można podziwiać pierwsze foki. Prowadzony będzie trening medyczny oraz prelekcje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s