Nowe foki na rehabilitacji, nowe fokarium koło Słupska,czyli garść nowości z foczego świata

Młoda samica foki szarej na plaży w Chałupach, wczoraj przewieziona do Stacji Morskiej, źródło

Młoda samica foki szarej na plaży w Chałupach, wczoraj przewieziona do Stacji Morskiej, źródło

Ostatnio stronka miała mały zastój, ale teraz postaram się nadrobić stracony czas 🙂 A działo się sporo: Sea Park Sarbsk rozpoczął sezon, do helskiego fokarium przybyli nowi pacjenci a w Strzelinku lada moment będzie można podziwiać pokaźne stadko płetwonogich. Zapraszam do lektury!

Zacznijmy od Sea Parku, który rok temu (9 czerwca 2012) rozpoczął swoją działalność. Główną atrakcją tego miejsca jest fokarium z fokami szarymi (Halichoerus grypus) oraz kotikami południowoamerykańskimi (Arctocephalus australis). W tym roku Sea Park otworzył swoje bramy już 27 kwietnia. Pod koniec ubiegłego sezonu zapowiadano wiele nowych atrakcji, jednak jak na razie strona internetowa na ten temat milczy, poczekamy zobaczymy. Przypominam, że jest to obecnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie można jednocześnie podziwiać foki i uchatki, co nawet bardzo opornym uzmysłowi jaka jest różnica pomiędzy tymi zwierzakami. ‚Skład osobowy’ się nie zmienił, foki szare to dwie szwedki (Salt i Lava), warszawianka (Boja) oraz pochodząca z Płocka (Fala). Kotiki przyleciały z Urugwaju i mają obecnie po 4 lata, są to 3 samice (Lisa, Luba i Naty) oraz jeden samiec (Ricky)

Salt w basenie Sea Parku, źródło

Salt w basenie Sea Parku, źródło

Dość tłocznie zrobiło się natomiast w foczym szpitaliku Stacji Morskiej. Do rehabilitowanego Sybira i Kołobrzeżka dołączyły dwie kolejne foki szare znalezione na Półwyspie Helskim. Pierwsze szczenię znaleziono 3 maja, ciało oraz tylne pletwy zwierzaka są pokryte krwawiącymi wrzodami a stan foki nie jest najlepszy. Druga foka do Helu przyjechała wczoraj, stan ogólny samicy jest dość dobry, jednak leczenia wymaga spuchnięta szczęka.

Młoda samica w foczym szpitaliku, źródło

Młoda samica w foczym szpitaliku, źródło

Jak wszystko pójdzie dobrze to w tym roku do Bałtyku zostanie wypuszczonych aż 7 fok (4 znajdy i 3 urodzone w fokarium).

No i ostatni news – już niedługo zostanie otwarte fokarium w Dolinie Charlotty. Jak podaje Głos Pomorza 6 fok szarych ma przyjechać jeszcze w tym tygodniu. Przypominam, że budowa tego obiektu nieco się przedłużyła ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Zwierzęta będzie można podziwiać dopiero pod koniec miesiąca, muszą bowiem przejść aklimatyzację czyli przyzwyczaić się do nowego domu i nowych opiekunów. W tym czasie będą także poznawać podstawy treningu medycznego. Cały kompleks będzie się składał z 3 basenów (sanitarnego, treningowego i pokazowego) a docelowo ma pomieścić aż 10 fok szarych, będzie więc to największe stado w Polsce. O tej inwestycji więcej szczegółów napiszę niedługo 😉

Edit:

Niestety ale jeden z pacjentów helskiego fokarium – samiec o imieniu Sybir – wymagał operacji, z której już się nie wybudził. Jak podaje fokarium na swoim profilu na facebook.pl „Foka była dotknięta bardzo poważną infekcję organizmu. Źródłem było zapalenie okostnej, w wyniku którego doszło do martwicy części kości żuchwy i utraty pięciu zębów. Zastosowana antybiotykoterapia powstrzymała dalszy rozwój infekcji jednak kość żuchwy była na tyle osłabiona, że uległa złamaniu i przemieszczeniu, będąc szczególnie w okresach karmienia przyczyną stałego bólu i cierpienia zwierzęcia. Konieczna stała się operacja polegająca na usunięciu martwej kości. Decyzję o wykonaniu zabiegu podjęto po konsultacjach, także z udziałem zagranicznych specjalistów. Podobny przypadek z fokarium w Kłajpedzie rokował pewne nadzieje na uratowanie także naszej foki, ale z zaleceniem bezterminowego pozostawienia jej w ośrodku pod opieką ludzi. Niestety, w trakcie dokonywanego pod narkozą zabiegu doszło do zatrzymania akcji serca. Próby reanimacji i walki o życie nie powiodły się. Operujący naszą fokę weterynarz stwierdził jej zgon.”

Reklamy

4 responses to “Nowe foki na rehabilitacji, nowe fokarium koło Słupska,czyli garść nowości z foczego świata

  1. Super zestawienie:-) może niedługo opowiem coś więcej o Sarbsku, bo mam tam praktyki już od niedzieli …:-)

  2. Niestety zmarł Sybir z powodu poważnej i skomplikowanej infekcji. Zmarł podczas zabiegu chirurgicznego 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s