Niepospolity pospolity pacjent

Albinotyczna foka pospolita, źródło

Albinotyczna foka pospolita, źródło

Niedawno pisałam o melanizmie, leucyzmie i albinizmie u płetwonogich. Kilka tygodni temu w Szkocji na rehabilitacji przebywała zupełnie czarna foka szara (Halichoerus grypus) a teraz przyszedł czas na nietypową fokę pospolitą (Phoca vitulina). Albinotyczny osobnik został znaleziony u wybrzeży Wielkiej Brytanii i przewieziony do Mablethorpe Seal Sanctuary. Zapraszam do lektury!

Zwierzaka na plaży w okolicach Sutton-on Sea znaleziono w marcu. Okazało się, że jest to młoda bo zaledwie kilku miesięczna samica. Jednak największym zaskoczeniem był jej wygląd. Zwierzak jest typowym albinosem – ma białe futro i czerwone oczy.

Mała Junior ma się coraz lepiej, źródło

Mała Junior ma się coraz lepiej, źródło

Samicę nazwano Junior i poddano rehabilitacji gdyż była w wyraźnie złej kondycji (m.in. miała znaczną niedowagę). Po zaledwie dwóch miesiącach leczenia Junior podwoiła swoją wagę i jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to zostanie wypuszczona na wolność. Ze względu na brak pigmentacji albinotyczne foki są narażone na zaburzenia widzenia, nadmierną wrażliwość na światło słoneczne oraz są bardziej podatne na ataki drapieżników. Jednak są one w stanie przetrwać na wolności, świadczyć o tym może przypadek holenderskiej foki Shirley, która po wypuszczeniu była wielokrotnie widywana u wybrzeży tego kraju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s