Odkryto przyczynę masowej śmiertelności młodych uchatek kalifornijskich

Młode uchatki kalifornijskie na rehabilitacji, źródło

Młode uchatki kalifornijskie na rehabilitacji, źródło

Naukowcy uważają, że odkryli powód dlaczego w ciągu ostatniego roku ponad 1300 uchatek kalifornijskich (Zalophus californianus) trafiło na rehabilitację (link). Jest to pięciokrotnie więcej niż w normalnych latach. Wychudzone i odwodnione młode osobniki znajdowano na plażach południowej Kalifornii, niestety wielu z nich nie udało się pomóc. Masowa śmiertelność rozpoczęła się w styczniu 2013 roku i trwała przez kilka miesięcy.

Naukowcy mieli różne teorie wyjaśniające to zjawisko. Początkowo podejrzewano choroby wirusowe lub infekcje pasożytnicze. Zastanawiające było jednak, że wszystkie znajdywane zwierzęta były w wieku około 9 miesięcy. Gdyby populacja uchatek kalifornijskich była nękana przez jakiś wirus to śmiertelność była by wysoka we wszystkich grupach wiekowych. Podejrzewano także zatrucia toksynami produkowanymi przez fitoplankton. Jednak badania wykazały, że to nie one były przyczyną kłopotów młodych uchatek.

Większość ośrodków była przepełniona, źródło

Większość ośrodków była przepełniona, źródło

W końcu skierowano się ku najprostszej teorii: uchatki są wychudzone i umierają bo nie mają co jeść. W prawdzie rok 2013 nie był rokiem El Nino, jednak najwyraźniej w oceanie zaszła jakaś zmiana, która spowodowała że w przybrzeżnych wodach nie ma ryb.  W wieku 9 miesięcy uchatki kalifornijskie są ciągle zależne od swoich matek. Jeżeli polowania zajmują samicom coraz więcej czasu a zdobycz jest mniej odżywcza niż powinna być dochodzi do sytuacji, że nie są one w stanie wykarmić swojego potomstwa. Porzucone młode uchatki zaczynają same szukać pożywienie, którego w wodach przybrzeżnych nie ma. Dorosłe osobniki są w stanie pływać dalej aby zdobyć pokarm.

Porównanie śmiertelności uchatek kalifornijskich w poszczególnych latach, źródło

Porównanie ilości rehabilitowanych uchatek kalifornijskich w poszczególnych latach, źródło

Naukowcy z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) odkryli, że czas masowej śmiertelności uchatek kalifornijskich skorelowany jest z dramatycznym spadkiem sardynek w wodach przybrzeżnych. Odpowiedzialne za to są wiatry (a raczej ich brak), które napędzają upwelling, czyli wynoszenie wód bogatych w składniki odżywcze z głębin. W 2013 wiatry wiejące od brzegu nie były tak silne jak zazwyczaj, co spowodowało dużo słabszy upwelling. Sardynki, nie znajdując odpowiedniej ilości pożywienia przeniosły się w inne rejony, z dala od brzegu.

Wiele osób jednak twierdzi, że gdyby nie przełowienie to mimo niesprzyjających warunków w wodach przybrzeżnych Kalifornii było by wystarczająco dużo pokarmu dla uchatek. Niektórzy łączą masową śmiertelność tych zwierząt z awarią elektrowni atomowej w Fukushimie. Ważne jest aby monitorować to co teraz się będzie działo z młodymi uchatkami. Jeżeli także w tym roku zaobserwuje się podobną śmiertelność to wiadomo że anomalie pogodowe to nie jest jedyny czynnik.

Reklamy

5 responses to “Odkryto przyczynę masowej śmiertelności młodych uchatek kalifornijskich

    • Jeżeli faktycznie za ten stan odpowiedzialna jest pogoda to człowiek nic nie mógł na to poradzić.Takie zjawiska w naturze nie są niezwykłością, populacje uchatkowatych podczas efektu El Nino były bardzo silnie osłabiane a w niektórych latach śmiertelność szczeniąt wynosiła prawie 100%

  1. Tak, ale bez wątpienia wpływ na pogode jaka obecnie panuje w UAA ( mróz nawet na Hawajach!) to jest chyba odpowiedzialne globalne ocieplenia, a ono z kolei jest wywołane przez człowieka. Więc mimo wszystko jest to takie błędne kolo…

  2. Co do obecnych zmian klimatu jakie obserwujemy to zdania są podzielone kto jest ‚winny’. W historii naszej planety były bardziej spektakularne zmiany klimatu, a dzialo się to w czasach gdy człowiek jeszcze nie istniał. W geologicznej skali czasu 100 czy 1000 lat to niezauważalny moment.

  3. Paszowce pojawiające się ostatnio także na polskich wodach terytorialnych spowodowały już obniżenie się liczebności populacji dorsza, w ślad za tym pójdzie również liczebność fok na polskim wybrzeżu. To wszystko jest jeden ekosystem. W przypadku likwidowania przez człowieka masy wyprodukowanej w produkcji pierwotnej – wyginą następne ogniwa łańcucha troficznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s