Narodziny!

Szcenię foki szarej w helskim fokarium, źródło

Szczenię foki szarej w helskim fokarium, źródło

Sezon narodzin fok szarych (Halichoerus grypus) z populacji bałtyckiej przypada na przełom lutego i marca. W tym roku w Polsce urodziły się zaledwie trzy szczenięta.

Podobnie jak rok temu sezon foczych narodzin rozpoczął się w płockim ogrodzie zoologicznym. 1 marca samica Selma urodziła samczyka, którego nazwano Paco. Jest to czwarta foka urodzona w tym ogrodzie zoologicznym w ostatnich latach. Ojcem został samiec Bubi.

Paco, źródło

Paco, źródło

Pozostałe dwie foki urodziły się w helskim fokarium. Pierwsza urodziła samica o imieniu Ania, która 8 marca wydała na świat syna. Młodą fokę nazwano Maszop. Samczyk ważył 16,5 kg i mierzył 110 cm długości.

Maszop z Anią, źródło

Maszop z Anią, źródło

Samica Ewa urodziła dwa dni później. Młoda samiczka przyszła na świat 10 marca a jej poród nieco odbiegał od normy. Szczenię było odwrotnie ułożone i zamiast urodzić się najpierw głową to jako pierwsze pojawiły się tylne płetwy. Na szczęscie obyło się bez komplikacji. Rok temu Ewa w ten sam sposób urodziła Łachę. Tegoroczne dziecko Ewy nazwano Maszoperia. Ojcem obu szczeniąt jest Bubas.

Maszoperia i Ewa, źródło

Maszoperia i Ewa, źródło

Obecnie ze względu na przepełnienie ogrodów zoologicznych rozród fok szarych jest wstrzymany. Wyjątkiem jest fokarium Stacji Morskiej, które jako jednostka naukowo-badawcza działa na nieco innych zasadach. W pozostałych ośrodkach przetrzymywane są grupy jednopłciowe (Sea Park Sarbsk, Fokarium Charlotta), lub samcom podaje się środki antykoncepcyjne (ZOO Gdańsk) lub są one jeszcze niezdolne do rozrodu (ZOO Warszawa).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s