ZOO Warszawa

Basen fok szarych w warszawskim ogrodzie zoologicznym

Basen fok szarych w warszawskim ogrodzie zoologicznym

Adres: Ratuszowa 1, 03-461 Warszawa

Strona internetowa: http://www.zoo.waw.pl/

Basen fok szarych  (Halichoerus grypus) pochodzi z lat trzydziestych ubiegłego wieku i ma powierzchnie około 1000 m². Jest to ekspozycja starego typu i nie ma możliwości obserwacji fok pod wodą. Przy jednym z brzegów basenu znajdują się kamienne wysepki, z których zwierzaki bardzo często korzystają.

VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

(fot. M. Poradowska)

(fot. M. Poradowska)

Hodowla fok szarych w stołecznym zoo ma bardzo długą tradycję, do tej pory urodziło się tam już prawie 100 szczeniąt. Warszawski ogród zoologiczny jest odpowiedzialny za koordynację hodowli tego gatunku w Europie – w ramach ESB. Co ciekawe, dwukrotnie w historii zoo urodziły się bliźnięta fok szarych. W 1978 roku samica urodziła pierwsze focze bliźnięta w historii Polski. Niestety jedno z nich było martwe a drugie padło po 4 dniach. Żywe szczeniaki urodziły się natomiast w 2009 roku. Jednak jedno z nich miało zdeformowane podniebienie i nie mogło przyjmować pokarmu. Szczenię padło po dwóch dniach od porodu.

Z fokami szarymi prowadzony jest trening medyczny.

Mieszkańcy:

Do niedawna stado fok szarych (Halichoerus grypus) było największe w Polsce.  Jednak m.in.  po wyjeździe Bojki do Sea Parku, Wikinga do Doliny Charlotty i śmierci samicy Gogi pozostały w Warszawie tylko dwie foki – Sława i Nida. W styczniu 2014 dołączył do nich młody samczyk Agat z płockiego zoo a w październiku przyjechał jego brat Paco. Najprawdopodobniej przed osiągnięciem dojrzałości płciowej oba zwierzaki zostaną przekazane do innej placówki.

Stado fok szarych w warszawskim zoo, źródło

Stado fok szarych w warszawskim zoo, źródło
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s