Heluś z Helu!

Do Stacji Morskiej IOUG im. prof. Krzysztofa Skóry trafiła mała foka pospolita (Phoca vitulina). Zapraszam do lektury! 🙂

10 lipca na plaży w Helu przy wejściu nr 64 znaleziono szczenię foki pospolitej. Zwierzę ważyło zaledwie 10,6 kg przy długości ciała 96 cm. Okazało się, że jest to samczyk i od miejsca znalezienia otrzymał imię Heluś.

Wyniki badań wskazują, że foka ma infekcję oraz jest osłabiona. Jej ciałko jest pokryte licznymi powierzchownymi rankami. Rokowania są ostrożne ale optymistyczne. Wakacje to czas narodzin foki pospolitej, więc nie jest wykluczone, że takich szczeniąt będzie więcej. W Bałtyku żyje zaledwie około 800 tych zwierząt.

Młode foki pospolite na polskich plażach pojawiają się stosunkowo od niedawna, ale coraz bardziej regularnie.  Co ciekawe, są to same samce! Trzymamy kciuki za Helusia, aby podobnie jak inne foki rehabilitowane w Stacji Morskiej, powrócił do swojego domu, do Bałtyku 🙂

Poniżej krótki poradnik jak należy zachować się w przypadku spotkania foki na plaży.

Gdy spotkasz fokę na plaży…

Pozwól jej wyjść na brzeg!

Foki to zwierzęta, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia i muszą od czasu do czasu wyjść na brzeg aby wysuszyć futro, odpocząć czy wydać na świat potomstwo. Foka na plaży jest u siebie a to my jesteśmy tam gośćmi. Pod żadnym pozorem fok nie wolno zaganiać do wody, w najlepszym przypadku wystraszony zwierzak odpłynie i już więcej na polski brzeg nie wróci. Natomiast w najgorszym przypadku, gdy na plaży szukała odpoczynku foka osłabiona, możemy w ten sposób przyczynić się do jej śmierci. Zwierzę bowiem będzie musiało niepotrzebnie wydatkować energię na walkę z falami zamiast odpocząć i nabrać sił.

Nie podchodź do niej!

Foka to zwierze dzikie i drapieżne, zaniepokojona może być bardzo agresywna. Wbrew pozorom, zwierzęta te potrafią być dość zwinne na lądzie i mogą dotkliwie pogryźć. Ze względu na bakterie gnilne jakie te zwierzęta mają w pyskach, nawet lekkie zadrapania bardzo nieprzyjemnie się goją i trzeba podawać silne antybiotyki. Ponadto foki z trudem akceptują sylwetkę stojącego człowieka, przez co takie spotkania są dla nich bardzo stresujące.

Zawiadom Błękitny Patrol WWF lub Stację Morska w Helu!  

Każdą obserwację foki na polskim brzegu należy zgłosić Stacji Morskiej w Helu. Dostępne są całodobowe numery alarmowe, pod które należy zgłaszać informacje o obserwacji fok (także martwych osobników): 601-88-99-40 lub 795 536 009. Na miejsce przyjadą wolontariusze Błękitnego Patrolu, którzy ocenią stan zwierzęcia i w razie potrzeby przetransportują je do Stacji Morskiej w Helu na rehabilitację. Do czasu przyjazdu specjalistów zapewnij foce spokój i bezpieczeństwo na przykład poprzez odgrodzenie jej taśmą, sznurkiem lub patykami, tak aby ludzie nie mogli do niej podchodzić na kilkanaście metrów.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s