Podsumowanie roku 2014 – najważniejsze wydarzenia w Polsce!

podsumowanie

Mimo iż przez ostatni rok na blogu niewiele się działo to nie można powiedzieć, że w świecie płetwonogich też wiało nudą 😉 Rok 2014 obfitował w wiele wydarzeń, zapraszam na małe podsumowanie!

STYCZEŃ

21 – Młody samczyk foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Agat opuścił płocki ogród zoologiczny i wyjechał do stołecznego zoo. Agat urodził się 2 marca 2013 roku jako trzecie dziecko samicy Selmy i Bubiego.

Agat w warszawskim zoo, źródło

Agat w warszawskim zoo, źródło

LUTY

? – Ruszyła strona internetowa http://www.sledzfoki.pl/  na której można na żywo obserwować to co się dzieje w Fokarium SMIOUG w Helu. Bardzo fajna sprawa 🙂

MARZEC

01 – W płockim ogrodzie zoologicznym samica foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Selma urodziła syna, którego nazwano Paco. Ojcem jest Bubi.

Paco, źródło

Paco, źródło

08 – W Fokarium SMIOUG w Helu samica foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Ania  urodziła syna, którego nazwano Maszop. Ojcem jest Bubas.

Maszop z Anią, źródło

Maszop z Anią, źródło

10 – W Fokarium SMIOUG w Helu samica foki szarej (Halichoerus grypus) o imieniu Ewa  urodziła córkę, którą nazwano Maszoperia. Ojcem jest Bubas.

Maszoperia i Ewa, źródło

Maszoperia i Ewa, źródło

KWIECIEŃ

10 – W Łebie znaleziono szczenię foki szarej (Halichoerus grypus) płci męskiej. Łebek został przewieziony na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.

Łebek w foczym szpitaliku, źródło

Łebek w foczym szpitaliku, źródło

MAJ

? – Jojo, samica kotika afrykańskiego (Arctocephalus pusillus) z wrocławskiego zoo, urodziła żywe młode, niestety nie miała pokarmu i szczenię padło po 36h od porodu. Ojcem szczeniaka był Nelson.

27 – Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego zostały wypuszczone do morza trzy młode foki szare (Halichoerus grypus). Były to dwa osobniki urodzone w tym roku w Fokarium SMIOUG w Helu – Maszop i Maszoperia oraz znaleziony w kwietniu w Łebie i rehabilitowany samczyk o imieniu Łebek.

Wypuszczanie fok szarych, źródło

Wypuszczanie fok szarych, źródło

CZERWIEC

? – Do Sea Parku w Sarbsku przyjechały dwie młodziutkie foki pospolite (Phoca vitulina). Samiec o imieniu Romeo pochodzi z Kłajpedy a samiczka Julia z Niemiec. Oba osobniki urodziły się w 2013 roku.

Romeo w Sea Parku, źródło

Romeo w Sea Parku, źródło

10 – Nabi, samica kotika afrykańskiego (Arctocephalus pusillus) z wrocławskiego zoo, urodziła córkę którą nazwano Zola. Mała koticzka dobrze się rozwija i jest pierwszym przedstawicielem tego gatunku, który został odchowany w polskim ogrodzie zoologicznym! Nabi przyjechała do Wrocławia już w ciąży, mała Zola nie jest więc spokrewniona z Nelsonem.

LIPIEC

21 – Obserwacja około 135 fok szarych (Halichoerus grypus) odpoczywających na Foczej Łasze i pływających wokół łach.

Foki w Ujściu Wisły, źródło

Foki w Ujściu Wisły, źródło

SIERPIEŃ

05 – Przeprowadzka kotików afrykańskich (Arctocephalus pusillus) do nowego basenu w Afrykarium. Jako pierwsze przeniosły się Jojo, Nabi, Mandisa i Zola.

Na zapleczu, źródło

Na zapleczu, źródło

WRZESIEŃ

19 – Padł samiec uchatki patagońskiej (Otaria flavescens) z łódzkiego zoo. Sofus miał zaledwie 9 lat a jego śmierć była spowodowana atakiem serca. Był to ostatni przedstawiciel tego gatunku w Łodzi. Władze zoo zapowiedziały, że będą starać się o kolejne uchatki, ale co z tego wyjdzie nie wiadomo.

Sofus, źródło

Sofus, źródło

23-27 – Na konferencji EAZA (European Association of Zoos and Aquaria) zaprezentowano poster stworzony przez trenerów z Fokarium Charlotta. Poster dotyczy przetrzymywania kawalerskiego stada samców foki szarej (Halichoerus grypus) a jego tytuł to: Is it possible to keep a group of grey seal (Halichoerus grypus) males in one facility? – preliminary observations.

PAŹDZIERNIK

06 – Młody samczyk foki szarej (Halichoerus grypus) urodzony w marcu tego roku w płockim ogrodzie zoologicznym wyjechał do Warszawy. Paco dołączył do swojego o rok starszego brata.

Pierwsze treningu Paco w warszawskim zoo, źródło

Pierwsze treningu Paco w warszawskim zoo, źródło

14 – Do stada kotików afrykańskich (Arctocephalus pusillus) w Afrykarium dołączył samiec Nelson.

Nelson w trakcie przeprowadzki, źródło

Nelson w trakcie przeprowadzki, źródło

15 – Jako ostatni do nowego basenu w Afrykarium przeniesiony został Chico, samiec kotika afrykańskiego (Arctocephalus pusillus).

LISTOPAD

10 – Obserwacja ponad 160 fok szarych (Halichoerus grypus) odpoczywających na Foczej Łasze.

Foki w Ujściu Wisły, źródło

Foki w Ujściu Wisły, źródło

12 – Rozpoczęła się przebudowa dużego basenu w Sea Parku w Sarbsku. Jak podaje profil na facebooku: „W planach rozbudowy jest budowa trzech basenów w części socjalnej dla potrzeb medyczno-weterynaryjnych , budowa nowych części lądowych ,budowa systemu filtracji wody, wymiana folii , aranżacja wysp i ścian aby stworzyć bardziej naturalne otoczenie dla zwierząt , oraz budowa estrady wraz z nowym nagłośnieniem dla naszych Gości tak aby mogli w komfortowych warunkach oglądać pokazy naszych podopiecznych.”

Duży basen przed modernizacją.

Duży basen przed modernizacją.

GRUDZIEŃ

10 – Z Tierpark Bochum do wrocławskiego zoo  przyjechał młody (ur. w 2013 roku) samczyk foki pospolitej (Phoca vitulina) o imieniu Duc. Zwierzak zamieszkał w basenie po kotikach afrykańskich.

13 – Z Berna w Szwajcarii do wrocławskiego zoo przyjechały dwie samiczki foki pospolitej  (Phoca vitulina), które urodziły się w lipcu tego roku.

Cała trójka w komplecie, źródło

Cała trójka w komplecie, źródło

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s